Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna
Email

Ostrowsko na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

28 października grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego z Ostrowska  udała się do Krakowa, aby zakosztować  niepowtarzalnej atmosfery towarzyszącej 21. Międzynarodowym Targom Książki. Wyjazd odbywał się w ramach projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie…- nasza droga do rozwoju pasji czytelnictwa” finansowanego z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA. W opiekę i pomoc włączyli się nauczyciele, rodzice oraz Biblioteka Publiczna w Ostrowsku.

 

Grupa swoje pierwsze kroki skierowała do sali, w której można było spotkać się z francuskim eseistą i powieściopisarzem - Erykiem Emmanuelem Schmittem. Autor „Oskara i pani Róży” podczas krótkiej rozmowy podpisywał swoje książki, obdarzając wszystkich swoją serdecznością i uśmiechem.

Nie zabrakło także innych ważnych literackich osobistości. Wielką uwagą cieszyła się słynna Nela Mała Reporterka, dzięki której można poznawać sekrety dżungli, mórz, a nawet koła podbiegunowego.

Wielu z wycieczkowiczów zebrało autografy Grzegorza Kasdepke, Ewy Wachowicz, s. Anastazji, czy członków zespołu Budka Suflera. Można też było spotkać wielu ilustratorów, a nawet samemu dokończyć malować komiks.

Swoich fanów miał też Wojciech Cejrowski, który chętnie pozował do wspólnych zdjęć. Warto wymienić także takie osobistości jak Anna Dymna, o. Knabit  czy Remigiusz Mróz, za przyczyną których na targi przybyły niesamowite tłumy.

Ponadto w hali EXPO czekało na dzieci sporo atrakcji interaktywnych. Działała Dziecięca Strefa Warsztatowa ,,Było sobie życie”, w której można było wziąć udział w zabawie interaktywnej, pomalować, zobaczyć film animowany, czy po prostu odpocząć. Z kolei Salon Komiksu pełen był paneli dyskusyjnych. Nie sposób też pominąć wydarzeń w ramach Saloniku Literackiego. Co ciekawe – Targi to nie tylko okazja do kupna książek, ale również ich wymiany. Taką możliwość stwarzały dwie akcje: „Z półki na półkę” oraz „Książka za książkę”. Uczestnictwo w Targach było wartościowym doświadczeniem, a czas na nich spędzony był dobrze spożytkowany. Młodzi czytelnicy wrócili bardzo zadowoleni i wyrazili chęć uczestnictwa w Targach za rok.

Zdjęcia: Urszula Dębska Ciężobka

 

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.