Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna

„Edukacyjna gra kulinarna”Email

Promocja gry "Zaciorka"

Edukacyjna gra kulinarna „Zaciorka” została wydana przez Grupę Inicjatyw Lokalnych GIL jako projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Promocja tej gry miała miejsce dnia 19 listopada 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach na Spiszu. Spotkanie nosiło nazwę „Prezentacje kulinarne Spisza i Podhala”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele społeczności Bór i Krempach. Prezes Stowarzyszenia przywitał wszystkich i przedstawił krótko działalność Grupy Inicjatyw Lokalnych GIL, a zwłaszcza pracę nad projektem. Kierownik zespołu góralskiego „Mali Borzanie” zaprezentował prowadzony przez siebie zespół. Zebrani dowiedzieli się również o pracy Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach, a zwłaszcza o działalności folklorystycznych zespołów „Mali tonecnicy” i „Zielony Jawor”. Autorka gry Pani Teresa Ścisłowicz opowiedziała jak się w tę grę gra.

Gra „Zaciorka” składa się z kart, na których są przepisy tradycyjnych potraw Spisza i Podhala, oraz karty z produktami potrzebnymi do „ugotowania” tych potraw. Gra ma charakter gry memo. Zebrane punkty w trakcie gry pozwalają wyłonić zwycięzcę.

Następnie przyszła pora na występy. Najpierw zaprezentował się zespół „Mali Borzanie” ze scenkami dawnych zabaw dziecięcych, a potem wystąpił zespół „Mali tonecnicy”. Oni pokazali z kolei zwyczaje związane z „Andrzejkami” i zatańczyli kilka charakterystycznych dla swojego regionu tańców.

Kulminacyjnym punktem spotkania  były rozgrywki  gry „Zaciorka”. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie. Egzemplarze gry karcianej, które otrzymały w trakcie spotkania z pewnością nie będą zalegały na półkach.

Uczestnicy „Prezentacji kulinarnych Spisza i Podhala” mogli poczęstować się tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez gospodynie Spisza i Podhala.

Relacja na stronie Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach

 
Email

Logo Grupy Inicjatyw Lokalnych GIL

„Zaciorka - Edukacyjna gra kulinarna”

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu

"Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Dzień górale zaczynali od brjyki, kończyli grulami

Dawniej górale jadali znacznie zdrowiej. Potrawy były na bieżąco gotowane z prostych produktów znajdujących się z reguły w każdym gospodarstwie. Na stole królowały potrawy mączne, bób, marchew, karpiele, kapusta i ziemniaki. Od czasu do czasu podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i rodzinnych wydarzeń było mięso i drożdżowe baby.

-   U nas codziennie rano na stole była kluska jarcana. Tata gotował ją z ciemnej mąki, w tym czasie mama obierała grule na obiad i śpiewała „Godzinki” – wspomina Stanisława Szewczyk, poetka z Łopusznej, ponad 40 lat kierowniczka zespołu im. Ludwika Łojasa w Łopusznej. Jest ona autorką tomików wierszy: pt. „Syćkiego po krapce" i „Wierse i zabawy lo dzieci”.  – Jak tata gotował tę bryjkę, to myśmy jeszcze spali. Ta bryjka była codzienne naszym pierwszym posiłkiem.  Najpierw były w niej skwarki ze słoninki i każdy z nas tak jadł, aby zjeść ich, jak najwięcej. Potem do reszty tata dolewał nam mleka słodkiego, albo kwaśnego.

Więcej…
 
Email

Logo Grupy Inicjatyw Lokalnych GIL

„Zaciorka - Edukacyjna gra kulinarna”

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu

"Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Spiszaków kuchenne rozmowy

Jadało się przede wszystkim syto. Na porządku dziennym były: grule i kapusta z krupami, chleb z jarcanyj mąki, bryndza z krowiego mleka i łatwa do zrobienia bryjka.

Bo tradycyjna spiska kuchnia to odzwierciedlenie uwarunkowań materialnych i społecznych ówczesnych mieszkańców Spisza. Wszystkie, najmniejsze nawet gospodarstwa domowe starały się o samowystarczalność i niezależność. Z roślin zbożowych uprawiano więc jęczmień i owies; z warzyw: ziemniaki, kapustę, korpiele, fizoły i groch; a ze zwierząt hodowlanych: krowy, owce, świnie, gęsi, kury i króliki. Drzew owocowych praktycznie nie było. Jeśli już, to jabłonie, grusze i śliwy rosły gdzieś na miedzach, a że nie były szczepione, dawały małe i kwaśne owoce. W każdej wsi kwitło zbieractwo. Las dostarczał grzybów i wielu owoców. Część z nich szła na tzw. zarobek, a część do dalszego domowego użytku. Ważnym źródłem pożywienia dawnych Spiszaków było także łowiectwo. W potokach poławiano raki i pstrągi. Zdarzały się też polowania na kwiczoły i wróble.

Więcej…
 
Email

Logo Grupy Inicjatyw Lokalnych GIL

„Zaciorka - Edukacyjna gra kulinarna”

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu

"Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"


W ramach realizacji projektu została opracowana edukacyjna gra karciana promująca kulinarne dziedzictwo Podhala i Spisza. Gra karciana, oparta na popularnych grach typu „memo” przybliża mieszkańcom gminy oraz odwiedzającym ją turystom lokalne produkty i tradycyjne przepisy.

Do opracowania gry karcianej zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze. 8 uczniów brało udział w gromadzeniu przepisów na tradycyjne potrawy w porozumieniu ze starszymi mieszkańcami wsi, a następnie w testowaniu prototypu gry karcianej. Do przygotowania gry został wykorzystany także dorobek Stowarzyszenia GIL oraz LGD Spisz-Podhale w zakresie dokumentowania miejscowych tradycji kulinarnych.

Kulinarna gra karciana została wydana w nakładzie 3000 sztuk. Premiera gry odbędzie się 19 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Krempachach podczas spotkania pt. „Prezentacje kulinarne Spisza i Podhala”. Egzemplarze gry będą dystrybuowane bezpłatnie wśród uczestników spotkania. Pozostały nakład trafi do okolicznych szkół, świetlic i bibliotek.

Wkrótce na stronie Stowarzyszenia GIL zostaną zamieszczone bezpłatne materiały do pobrania: artykuł o kuchni Podhala i Spiszu, przepisy na tradycyjne potrawy wykorzystane do opracowania gry oraz instrukcja do gry. Wszystkie zamieszczone na stronie materiały zostaną udostępnione na licencji CC BY-SA.

Instrukcja do Gry kilinarnej

Przepisy "Gra kulinarna"

 


Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.