Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Realizowane Evolution Ogród doświadczeń Lema
Email

Ogród doświadczeń Lema

Dnia 26.09.2019 r. w ramach projektu „Evolution – programowanie nauką przyszłości” uczniowie klas I-III zwiedzili Ogród Doświadczeń w Krakowie. Park edukacyjny utworzony został w  2007 r. Znajduje się w południowo-wschodniej części Parku Lotników Polskich i zajmuje powierzchnię 6 ha. Ogród Doświadczeń jest oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Nosi on imię najsłynniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej – Stanisława Lema.

Wycieczkę zaczęliśmy najpierw od zwiedzania Ogrodu. Dzieci  poznały instalacje interaktywne prezentujące zjawiska z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, hydrostatyki i magnetyzmu. Urządzenia te sprawiły im dużo frajdy, np. wielki kalejdoskop, do którego można wejść, ogromny gong czy wir wodny uruchamiany za pomocą korbki. Oprócz tego przeszły Lem-birynt (labirynt), gdzie zapoznały się z cytatami z twórczości wybitnego pisarza.

Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji „Fizyka balonika”. W jej trakcie  zaprezentowane zostało kilkanaście zaskakujących eksperymentów – każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki były nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane, stanowiły napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i powietrzu.

Do domów wracaliśmy pełni emocji oraz inspiracji… Teraz czas zrealizować poznane eksperymenty…

 

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.