Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna O nas w mediach Tygodnik Podhalański z dnia 2011-02-03
Email Drukuj PDF

Tygodnik Podhalański z dnia 2011-02-03

Odkrywajmy własną historię

Finał konkursu „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich", który pod koniec stycznia odbywa się w Borze, to za każdym razem okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi, do poszerzenia wiedzy, a przede wszystkim podziwu dla uczniów, którzy zgłębiają historię swojej Małej Ojczyzny.

Uczymy nasze dzieci, kiedy żył jakiś król jakie zwierzęta mieszkają w Australii, a tak mało czasu poświęcamy, żeby pokazać to, co jest nasze, historię dla nas najważniejszą - zauważył prof. dr hab. Józef Kaś z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalny gość sobotniego spotkania w borzańskiej remizie. - Dlatego cha się pokłonić opiekunom, rodzicom i młodym entuzjastom odkrywania własnej historii. Może dla niektórych to działanie wymuszone przez dyrektora. Chciałbym, abyście uwierzyli, że to, co robicie tutaj, ma głębszy wymiar - przekonywał. - Za cala tą historią kryje się rzecz najważniejsza - szacunek dla miejsca, gdzie przyszło nam żyć, dla swoich przodków.

Uczestnicy konkursu muszą wykazać się dużą wiedzą z historii nie tylko swojej miejscowości, ale także całego Podhala. W tym roku musieli wiedzieć np. kto na początku XX wieku wykonał Krzyż Grunwaldzki na Ranisbergu w Szaflarach? Za panowania którego króla powstała miejscowość Bór? Czego nie wolno było robić w dniu św Tomasza - patrona furmanów i gdzie znajdowało się kiedyś źródło słonej wody?

Spośród uczniów szkół podstawowych najlepiej test napisał Jacek Chowaniec z Gliczarowa Dolnego. 2. miejsce ex aeąuo zajęli Alicja Cachro z Bańskiej Wyżnej i Robert Tomaszkowicz z Boru, a 3. Klaudia Janik z Zubrzycy Górnej.

Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Anna Grońska z Szaflar, 2. miejsce zajął Łukasz Kalata z Zaskala, 3. - Joanna Hodorowicz z Leśnicy.

Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody. Konkurs został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tradycyjnie sobotnie spotkanie w borzańskiej remizie było też okazją do obejrzenia wystawy prac dziecięcych nadesłanych na konkurs plastyczny „Tradycje bożo narodzeniowe w mojej miejscowości", a także wręczenia nagród autorom najlepszych prac.
Współorganizatorem tegorocznego konkursu, oprócz Szkoły Podstawowej w Borze, była po raz pierwszy Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL.

Tekst i fot: Beata Zalot-Tomalik

 

Nagłówek tygodnika
Artykuł z tygodnika

 

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.