Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Realizowane Na szlaku książki
Na szlaku książki
Email

Spotkanie z historią – warsztaty drukarskie „Era Gutenberga”

W Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku w ramach realizacji projektu FIO „Na szlaku książki… - rozwijanie pasji czytania” odbyły się niezwykłe warsztaty drukarskie. Nawiązując do czasów Jana Gutenberga - firma KALANDER z Gliwic stworzyła historyczne warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej. Przez trzy godziny, szkolna biblioteka zamieniła się w pracownię z prasą drukarską - wzorowaną na prasie Gutenberga. Aby obrazowo ukazać tamte czasy osoby prowadzące  warsztaty wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych: drukarza oraz zecera. Na początku uczniowie poznali krótką historię druku. Następnie u zecera poznali zasady składania czcionek, aby po chwili przystąpić do składania swoich imion.  Przygotowane imiona należało odbić na prasie drukarskiej.  Niewątpliwie było to najtrudniejsza, ale i  najzabawniejsza część zadania. Każdy uczestnik starał się dosłownie z całych sił jak najdokładniej odbić swoje imię. Wydrukowany certyfikat należało opieczętować pieczęcią lakową. Kolejne ciekawe zadanie czekało na stanowisku ilustratorskim.  To właśnie  na tym stanowisku  uczniowie wykazali się kreatywnością przygotowując pracę wycinając swój element, który przy pomocy kalki i żelazka odbił się na kartce. Wszystkie prace wykonane podczas tych warsztatów zostały zabrane przez uczniów do domu.

Zajęcia sfinansowano ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Środki pozyskano za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA.

 
Email

„Na szlaku książki … rozwijanie pasji czytania”

Grupa nieformalna rodziców i nauczycieli  we współpracy z Grupą Inicjatyw Lokalnych „GIL” pozyskała środki na realizację kolejnego projektu w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA. W ramach  projektu „Na szlaku książki … rozwijanie pasji czytania” uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Biblioteki Jagiellońskiej i „Rydlówki”.

Biblioteka Jagiellońska jest  jedną z największych bibliotek w Polsce i dlatego została uznana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Grupa uczniów odwiedziła  wypożyczalnię, następnie czytelnie: informacji naukowej, pracowników nauki. W czytelni  dokumentów audiowizualnych za pomocą odpowiednich specjalistycznych sprzętów można było zobaczyć gazetę w formie obrazu, co bardzo spodobało się uczniom i chętnie po kolei przewijali strony. Oprócz wyżej wymienionych pomieszczeń, można było zobaczyć magazyny, w których kryło się wiele skarbów. Uczniowie zachwyceni byli wózkami, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu, dostarczały książki do czytelników. Uczniowie podzieleni na grupy realizowali zamówienia - rewersy. Znalezione książki  wysyłali  w wyznaczone miejsce w bibliotece. Ważnym punktem tej wycieczki były magazyny, w których swoje miejsce mają wszelkie dodatki do gazet  m. in.: zabawki, klocki, płyty. W trakcie wycieczki można było zobaczyć drewniane katalogi.  Kolejna rzecz, która przykuwała uwagę uczniów to regały przesuwne w magazynach.

Ostatnim punktem na „Na szlaku książki” była Rydlówka- dwór należący do Lucjana Rydla, w którym odbyło się słynne wesele właściciela dworu z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Na tym weselu gościł Stanisław Wyspiański, który stał oparty o framugę, obserwując tańczących. Poeta wpatrywał się w wiszącą nad biurkiem litografię obrazu Matejki „Wernyhora” i zastanawiał się, jakby to było, gdyby do izby wszedł ów wróżbita, wzywając weselników do walki o niepodległość. Tak narodziła się koncepcja słynnego dramatu „Wesele”. My również mogliśmy stanąć dokładnie w tym miejscu, w którym niegdyś stał Wyspiański. Wysłuchaliśmy także krótkiego wykładu na temat historii Rydlówki. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach „Scenografia Wesela – między dosłownością a metaforą”.

 
Więcej artykułów…


Strona 1 z 2

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.