Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Realizowane
Projekty Realizowane

Grupa nieformalna we współpracy z Grupą Inicjatyw Lokalnych GIL pozyskała środki na realizację kolejnego projektu w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA. Projekt „Evolution – programowanie nauką przyszłości” realizowany jest w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Jagiellończyka w Gronkowie, w którym uczestniczą uczniowie z kl. 0 - III. Przy pomocy Ozobotów Evo dzieci klas 0-III wkraczają po raz pierwszy w świat kodów, programów oraz robotów.

 

Spotkanie z historią – warsztaty drukarskie „Era Gutenberga”

W Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku w ramach realizacji projektu FIO „Na szlaku książki… - rozwijanie pasji czytania” odbyły się niezwykłe warsztaty drukarskie. Nawiązując do czasów Jana Gutenberga - firma KALANDER z Gliwic stworzyła historyczne warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej. Przez trzy godziny, szkolna biblioteka zamieniła się w pracownię z prasą drukarską - wzorowaną na prasie Gutenberga. Aby obrazowo ukazać tamte czasy osoby prowadzące  warsztaty wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych: drukarza oraz zecera. Na początku uczniowie poznali krótką historię druku. Następnie u zecera poznali zasady składania czcionek, aby po chwili przystąpić do składania swoich imion.  Przygotowane imiona należało odbić na prasie drukarskiej.  Niewątpliwie było to najtrudniejsza, ale i  najzabawniejsza część zadania. Każdy uczestnik starał się dosłownie z całych sił jak najdokładniej odbić swoje imię. Wydrukowany certyfikat należało opieczętować pieczęcią lakową. Kolejne ciekawe zadanie czekało na stanowisku ilustratorskim.  To właśnie  na tym stanowisku  uczniowie wykazali się kreatywnością przygotowując pracę wycinając swój element, który przy pomocy kalki i żelazka odbił się na kartce. Wszystkie prace wykonane podczas tych warsztatów zostały zabrane przez uczniów do domu.

Zajęcia sfinansowano ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Środki pozyskano za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA.

 


Strona 2 z 2

Strona niekomercyjna. © Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL. Wszelkie prawa zastrzeżone.